مسير حرکت يک سيارک- جواب سوال دانش آموزان عزيزم ناهيد و گروهش

مسیر حرکت یک سیارک در مدار زمین

 AA29_qs1_med.gif

سیارکها  هزارن صخره  فضایی هستند که بروی کمربندی مابین مریخ و مشتری قرار دارند و قطرشان از یک کیلومتر تا دو کیلومتر است .

گریز از مرکز بعضی ها بزرگ است و به طرف مدارمریخ منحرف میشوند وبعضی ها هم که گریز از مرکز کوچکتر دارند وارد مدارزمین وحتی زهره و عطاردمیشوند .                                                               

ناسا این سیارکها را شناسایی وگذارش میکندبعنوان مثال پارسال  سیارکی به نام xp 2004حدود ساعت ۴:۴۴ (گرینویچ )از نزدیکی زمین در نقطه ای عمود برآمریکای شمالی عبور نمود  سیارک فوق یکی از صدها سیارکی است که پس ازگذشت یک دوره مشخص  ازنزدیکی زمین عبور مینماید مردم ساحل غربی آمریکامیتوانند  این صخره فضایی را ببینند که در حال حاضر در حدود ۲۶۹۰۰۰ مایل  از زمین فاصله دارد و بگفته  ستاره شناسان خطر برخورد آن با زمین وجود ندارد .

پهنای این سیارک ۵/. مایل بود  یعنی به اندازه یک کوه متوسط. به هرحال سیارکها از این جهت مورد توجه دانشمندان هستند که برخورد سیارکها با زمین میتواند بسیار فاجعه آمیز باشد بطوریکه بعصی از دانشمندان یکی از علل اصلی انقراض دایناسورها را برخورد یک سیارک عظیم با زمین میدانند .

در حال حاضر سیارکی به نام ۲۰۰۲ان تی 7 که دو کیلومتر عرض دارد  توجه دانشمندان را جلب کرده است عده ای معتقد بودند که این سیارک در اول فوریه سال  2019 به زمین برخورد میکند وعده ای هم با محاسبه نشان دادند که این برخورد غیر محتمل است هر چند بعضی از دانشمندان میگویندبا توجه به بررسی حرکت این سیارک برخورد این سیارک در سال 2060 است ولی باز عده ای دیگر آن را رد میکنند بدیهی است که برای جلوگیری از احتمال باید راهکارهایی را ارائه داد از جمله این راهها ساخت راکت بعنوان یک  یدک کش جاذبه ای است که میتواندبروی سیارک  بنشیند و مسیرش را تغییر دهد

راستی اگر ناگهان از رادیو اعلام کنند که سیارکی عظیم به سوی زمین در حرکت است و ساعتی دیگر زمینی که بر رویش ایستاده ا یم منفجر خواهد شد چه احساسی خواهید داشت؟

mining_med.jpghttp://science.nasa.gov/headlines/y2006/09jun_moonlets.htm

http://www.newsnet5.com/news/9459757/detail.html

www.bbc.com

/ 13 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.

با سلام يه سوال داشتم...از كجا ميتونم مطالبي در مورد تاريخچه فيزيك و اختراعات در عالم فيزيك بدست بيارم اگه كمكم كنيد ممنون ميشم

غريبانه

خيلی خوشحال ميشم از وبلاگ من هم ديدن کنيد و تبادل لينک داشته باشيم اگر نظرتان + بود به من خبر دهيد

فرداد دولتشاهي - همنهاد

سلام هموطن عزيز ؛ خانم نسرین خدابخش آيا در انتخاب بهترين و بدترين وبلاگ زيست‌محيطي سال 1385 از بين 53 وبلاگ برگزيده، به من كمك مي كنيد؟ اگر پاسخ مثبت است، لطفاً سه وبلاگ برتر و سه وبلاگ بدتر را انتخاب كرده و نتيجه را در كامنتدوني همنهاد ثبت كنيد تا نام وبلاگ ارزشمند شما در رديف حمايت كنندگان طبيعت وطن لينك شود. باور كنيد محيط زيست رنجور وطن، ارزش آن را دارد كه دقايقي از وقت گرانبهاي خويش را به آن انديشه كنيد. با بهترين آرزوها در سال 1386 براي شما

سعيد

من که خيلی خوشحال ميشم. چون همه ديکتاتورها می ميرند. البته مهم نيست که بعدش ما هم ديگه نيستيم.

redbita

يعنی با اين همه پيشرفت علم، هنوز نمی تونن جلوی يه سيارک رو بگيرند؟ پس ما با دايناسور ها چه فرقی ميکنيم ؟

ميرزا

سلام از شما دعوت مي كنم ضمن بازديد از وبلاگ بنده ، در صورت تمايل لينك اونو تو وبلاگتون بذارين. www.mirza_notebook.persianblog.ir ممنون.

روزبهان برمکی

فيلم آرماگدون قشنگ است، اینطور نیست؟ خوب با تکنولوژی امروزی خیلی زودتر از اینکه بخواهد یک ساعت دیگر به خاک سیاه بنشاندمان، متوجه می شویم. تصور میکنید بین پنج تا ده هزار موشک هیدروژنی که در کره زمین داریم برای زدن تو سر خودمان است؟ نغیر! برای این مهمانهای ناخوانده هم هست تا در فاصله هزارن مایلی از سطح زمین پکانده شوند... درود بر شما

مصطفی

سلام من يکی از حاميان وبلاگ فيزيک شما هستم

زهرا

سلام وبلاگ زيبايی دارين خوشحال ميشم به وبلاگ من هم سر بزنين موفق باشين بای